Srpkinje su šampionke Evrope! Buša i Mihajlović slomile Tursku u finalu za infarkt
Naše gracije su odbranile zlato u najdramatičnijoj završnici finala koja je skoro viđena

Odbojkašice Srbije pobedile su Tursku u finalu XXXI Evropskog prvenstva za žene u Ankari, posle nestvarno dramatičnog finala u pet setova 3-2 (21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13) i osvojile treće uzastopno zlato na najvećim takmičenjima u tri godine.

Srbija je odbranila i kontinentalnu titulu osvojenu pre dve godine na prvenstvu u Bakuu kada je
pobedila Holandiju

i na ovom prvenstvu je ostala neporažena. Na tom putu do zlata pobedile već su jednom pobedile Tursku u grupi.

Najefikasnija je u pobedi našeg tima bila Tijana Bošković sa 23 poena, Brankica Mihajlović je postigla 22, dok je u
timu Turske Merjem Boz imala 16. Tijana je kasnije proglašena i za MVP igračicu turnira.
Srpkinje su prvi set krenule dobro. Zagrejana je bila Tijana Bošković koja je sa nekoliko blok-auta omogućila
početno vođstvo našoj selekciji od tri poena 6:3.

Turkinje su se ubrzo vratile i izjednačile do 9:9 nakon čega se igralo poen za poen sve do 15:14
kada je Turska prvi put povela.

Odbojkaška reprezentacija Srbije

Najzaslužnija za to je bila Naz Ajdemir Akjol koja je povela domaći tim u neverovatnu seriju od šest poena jer niko u prijemu Srbije nije mogao da nađe rešenje za njene servise.

Pored toga, Tijana Bošković nije mogla da prođe na mreži, Brankice Mihajlović nije bilo dovoljno
"u igri" i Turska je izgledala kao sila dok je vodila 20:14.

Srbija je prišla nošena servisima Maje Ognjenović, a onda se manje-više sve svelo na jedan poen.
Bilo je 22:20 za Tursku, Srbija je imala nekoliko kontri koje nije iskoristila, Hande Baladin je izblokirala Tijanu Bošković i umesto -1, Turska je otišla 23:20, pa je posle samo privela set kraju.

Naš tim je bio dominantan u drugom setu već od starta. Brankica Mihajlović je igrala odlično u napadu, Tijana Bošković je moćno servirala.

Turska se koliko-toliko držala do 17:13, naša ekipa je mnogo grešila, ali se bukvalno za sve pitala

u tom delu igre. Hande Baladin nije bila opasna kao u prvom setu pa je posle asa Tijane Bošković Srbija povela 21:14.

Od tog trenutka je pala Srbija u igri, Turkinje su prišle odličnim servisima Hade Baladin i Ede Erdem
do 23:21, ali je Srbija ipak osvojila drugi set i izjednačila.

Treći set je počeo nizom grešaka Turkinja koje nisu mogle da se sastave ni u odbrani ni u napadu,
dok je Srbija dominirala. Merjem Boz je potom servisom počela da pravi razliku i od 14:9 za Srbiju
stigla je do izjednačenja 15:15.

Prelomni poen u tom delu seta bio je as Stefane Veljković nakon prelaza Džansu Ozbaj i Srbija je odmakla na 22:18 što se ispostavilo dovoljnim za preokret i vođstvo 2-1 u setovima.

Mina Popović je briljirala na startu četvrtog seta i u odbrani na mreži i u napadu, ali to nije bilo
dovoljno da se

Turska "dokusuri" jer je sredinom tog dela igre proradio blok domaćeg tima.

Srpkinje su imale kontru za 19:15, nisu je iskoristile, Hande Baladin je probila odbranu našeg tima i onda su
usledila tri uzastopna bloka Turkinja. Od -3 su stigle do 19:18 i iskoristile momentum i veliku krizu
Srbije da odvedu meč u peti set.

Čak i taj deo igre je bio za infarkt ali je pripao Bjanki Buši i Brankici Mihajlović.  Turska je, pod
naletom

samopouzdanja iz završnice prethodnog seta povela 4:2 i čuvala prednost sve do 9:6 i dok se iza
servis linije nije našla Buša.

Ona je fantastičnim servisima frustrirala prijem domaćih igračica pa je Srbija vezala pet poena
i povela 11:9.

Usledila je nova serija Turske od tri poena, ali je Srbija i to uspela da nadvlada i na kraju pecanjem turske igračice posle čelendža poentirala za odbranu evropskog trona.

Izvor: telegraf.rs